Sok kontaktlencsét használó előbb-utóbb felteszi a kérdést: használhatók a kontaktlencsék víz alatt? A rövid válasz: nem. El kell kerülni a kontaktlencsék víz alatti használatát. A fő ok az, hogy irritálhatja a szemet, és a legrosszabb esetben szemfertőzést okozhat.
Szemfertőzés
A víz többségében mikroorganizmusok és más baktériumok találhatóak. Ha ezek bejutnak a szemébe, szemfertőzést kaphat. Ez bármikor megtörténhet, de különösen problémás a kontaktlencsékkel, mivel ezek a lencsékre ragadhatnak, és súlyosbíthatják a fertőzést.
A víz megváltoztatja a lencsék alakját
Ha víz kerül a szemébe, valójában megváltoztathatja a kontaktlencsék alakját. Ez irritálhatja a szemeit, mivel a kontaktlencse karcokat okozhat a szaruhártyáján.
Kerülje el ezeket a tevékenységeket
- Zuhanyzás
- Uszodai úszás
- Tengerben úszás
- Vízi sportok
- Jacuzzi
Ha mégis részt szeretne venni ezekben a tevékenységekben kontaktlencsével, akkor ügyeljen arra, hogy ne kerüljön víz a szemébe. Alternatívaként vásárolhat dioptriás úszószemüveget.
Ha megtörténik a baj
Ha vízbe került a kontaktlencsével, nyugodjon meg. Vegye ki a kontaktlencsét és dobja ki. Valószínűleg nem fog semmi történni, de legyen különösen figyelmes a következő napokban az új tünetekre, mint például a vörös szemek, homályos látás vagy a szem fájdalma. Azonnali orvosi segítséget kérjen, ha ilyen vagy más tüneteket észlel.