Az emberi szem egyedi jellemző minden egyes egyén számára, hasonlóan az ujjlenyomathoz. Nincsenek két ember, akik pontosan azonos formájú, színű és megjelenésű szemekkel bírnak. A szem színvariációi, a barnától a zöldig, hozzáadnak személyes egyediségünkhöz. De melyik szem színek a leggyakoribbak, és melyek a legritkábbak?
Barna szemek
A világszerte domináló barna szemek körülbelül a világ lakosságának 70-90%-ánál fordulnak elő. A barna szemek a legnagyobb mennyiségű melanint tartalmazzák, ami természetes védelmet nyújt a nap ellen.
Mogyoróbarna szemek
A mogyoróbarna szemek, amelyeket a szélén található arany, barna vagy zöld pehelyzet jellemzi, jelentős, de nem a legmagasabb mennyiségű melanint tartalmaznak. Ezek a szemek gyönyörű mozaikját képviselik a szemszíneknek.
Kék szemek
A kék szemek körülbelül a világ lakosságának 8%-ánál fordulnak elő. Egy genetikai mutáció ezer évvel ezelőtt vezetett ennek a szemszínnek a kialakulásához, amit a kutatók úgy vélik, hogy vissza tudnak követni egy egyetlen ős személyhez.
Zöld szemek
Mindössze a lakosság körülbelül 2%-ának van zöld szeme, ezek a szemek tartoznak a legritkább szemszínek közé. Ezek a szemek alacsony és közepes mennyiségű melanint tartalmaznak.
Szürke szemek
A szürke szem ritkább, mint a kék szem, mindössze a világ lakosságának 3%-ának van ilyen szeme. Ez a szín valószínűleg az alacsonyabb melanintartalomnak és egy speciális stromális összetételnek köszönhető, ami másként szórja szét a fényt, és ezáltal adja a szemeknek ezüstös megjelenést.
Borostyán színű szemek
A borostyán színű szemek, amelyek egységes sárgás, arany, vagy réz színűek, csak a lakosság kis százalékának szemeiből találhatóak. Ezek a szemek tipikusan spanyol, ázsiai, dél-amerikai, vagy dél-afrikai származású személyeknél fordulnak elő, és nem tartalmaznak barna, zöld, vagy narancs pehelyzeteket.